Останати спортови

Сок избори полуфинале на Мастерсот во Лондон

Американецот Џек Сок ќе игра во полуфиналето на тенискиот Матсерс во Лондон, откако синоќа во третото коло од групата „Борис Бекер“ го победи Александер Зверев (Германија) со 2-1.

Сок ги доби првиот и третиот сет со по 6:4, на Зверев му припадна вториот со 6:1.

На првиот меч од 3. коло во оваа група Роџер Федерер беше подобар од Марин Чилиќ со 2-1.

Во полуфиналето Сок ќе игра со Бугаринот Григор Димитров, додека втората полуфинална двојка ќе ја сочинуваат Роџер Федерер и победникот од денешниот меч Доминик Тим – Давид Гофин.