Останати спортови

Надал противник на Андерсон во финалето на УС Опен

Првиот светски рекет Рафаел Надал ќе игра во финалето на Отвореното тениско првенство на САД, откако ноќеска го победи Хуан Мартин дел Потро со 3-1.

 

Аргентинецот го доби првиот сет со 6:4 и тоа како да го разлути Надал кој следните три сет аги реши во своја полза на убедлив начин (6:0, 6:6 и 6:2).

Шпанецот по овој триумф обезбеди 23. Грен слем финале во својата кариера и четврто на УС Опен.

За својата 16-та титула од престижните турнири Надал ќе игра со Кевин Андерсон (Јужна Африка) кој во првото полуфинале беше подобар од Пабло-Карењо Буста.

Андерсон за прв пат ќе игра Грен слем финале.