Останати спортови

Мугуруза прогласена за најдобра тенисерка во 2017 година

Шпанката Гарбиње Мугуруза ја доби престижната награда – најдобра тенисерка на годината. Таа во 2017 година ги освои Гренд-слем турнирот Вимблдон и Мастерсот во Синсинати.

 

Женската тениска асоцијација (ВТА) ги објави имињата на првите десет играчи за 2017 година. Моментално втората на ранг листата, Гарбиње Мугуруза е тенисерка на 2017 година.

Таа е само втора шпанска тенисерка која успеа да стигне до врвот на листата на ВТА. Прва беше Аранча Санчез Викарио. Мугуруза до врвот на ВТА стигна по триумфот на УС Опен 2016, и на тој начин стана 24.та лидерка во историјата ВТА листата.

– Фактот што станав првиот играч во светот е реализација на сонот. Секогаш ја имав истата желба за мојот роденден – да станам најдоброа, рече Мугуруза.