Останати спортови

Доминација на Американките на УС Опен

Во завршницата на Грен слемот УС Опен во Њујорк се пласираа четири американски тенисерки.

 

Последна пласман во полуфиналето избори Медисон Кискоја ноќеска  ја победи Каја Канепи од Естонија со 2-0, по сетови 6:3 и 6:3.

Таа во полуфиналето ќе игра против Коко Вандевеј која во четвртфиналната пресметка беше поуспешна од првата светска тенисерка Каролина Плишкова со 2-0 во сетови.

Другата полуфинална двојка ја сочинуваат Слоан Стивенс и Венус Вилијамс.

Од четирите тенисерки полуфиналистки, пред почетокот на турнирот најдобро котираше Вилијамс која беше деветта носителка.