Кошарка

Уште еден трипл-дабл на Вестбрук

Кошаркарот на Оклахома, Расел Вестрбук го оствари 33. трипл-дабл оваа сезона и му се доближи на само осум на легендарниот Оскар Робертсон кој е рекордер во оваа категорија со 41 троен ефект остварени во сезоната 1961/62.

Ветбрук ноќеска на гостувањето кај Бруклин постигна 25 поени, 19 асистенции и 12 скока во триумфот на Оклахома со 122:104.

Резултати на другите четири ноќешни натпревари во НБА лигата:

Кливленд – Детроит 128:96,
Њујорк – Индијана 87:81,
Њу Орлеанс – Портланд 100:77 и
Голден Стејт – Филаделфија 106:104.

Пласман Западна конференција: Голден Стејт 53-14 (победи-порази), Сан Антонио 52-14, Хјустон 46-21, Јута 42-25, ЛА Клиперс 40-27, Оклахома Сити 38-29, Мемфис 37-30, Денвер 32-35,…

Пласман Источна конференција: Кливленд 44-22 (победи-порази), Бостон 42-25, Вашингтон 41-25, Торонто 39-28, Атланта 37-30, Индијана 34-33, Детроит 33-34, Милвоки 32-34