Кошарка

Познати првите четвртфиналисти на Евробаскет

На Европското кошаркарско првенство во текот на вчерашниот ден во Истанбул се одиграа првите четири натпревара од осминафиналната фаза која ја одбележаа елиминациите на Франција и Литванија, како и слабата посета со просечни 1.350 гледачи по натпревар.

 

Резултати на првите осминафинални средби:

Словенија – Украина 79:55
Германија – Франција 84:81
Финска – Италија 57:70
Литванија – Грција 64:77.

Место во следната фаза обезбедија: Словенија, Германија, Италија и Грција.

Во текот на денешниот ден ќе се играат преостанатите дуели од осминафиналето:

11:30 часот Летонија – Црна Гора
14:15 ч. Србија – Унгарија
17:45 ч. Шпанија – Турција
20:30 ч. Хрватска – Русија.