Кошарка

Пораз на кошаркарите на Реал Мадрид во Атина

Лидерот во кошаркарската Евролига тимот на Реал Мадрид загуби на гостувањето во 26. коло синоќа кај Панатинаикос со 88:82.

Во изедначен натпревар екипата на „Пао“ стигна до триумф, а најефикасен на дуелот беше Крис Синглетон со 21 поен.

Резултати на синоќа одиграните дуели: Анадолу Ефес – Макаби 92:87, Панатинаикос – Реал Мадрид 88:82, Бамберг – Фенербахче 78:83 и Армани Милано – Црвена Звезда 71:78.

Денеска се играат четири натпревари: Уникс – Жалгирис, Дарушафака – Барселона, Олимпијакос – Галатасарај, Басконија – ЦСКА Москва.

Табела: ЦСКА Москва 19-6 (победи-порази), Реал Мадрид 19-7, Олимпијакос 18-7, Фенербахче 17-9, Панатинаикос 15-11, Црвена Звезда 15-11, Басконија 14-11, Анадолу Ефес 14-12, Дарушафака 12-13, Жалгирис 11-14, Барселона 10-15, Бамберг 9-17, Макаби 9-17, Галатасарај 8-17, Уникс 7-18, Армани Милано 7-19.