Кошарка

Полуфинални натпревари во Супер купот на АБА лигата

Во рамките на Супер купот на АБА лигата вечерва ќе се одиграат полуфиналните дуели. По победите постигнати во средата вечерва од 18:45 часот ќе играат: Цедевита и Мега, додека во вечервиот термин од 21 часот ќе играат: Будуќност и Морнар.

Победниците од полуфиналните дуели ќе играат во саботното финале од 21 часот. 

На Супер купот настапија најдобрите екипи од ланското првенство со исклучок на првакот Црвена Звезда, кој поради учество на друг турнир го откажа настапот. 

Натпреварите од новата сезона од АБА лигата ќе стартуваат следниот петок (29.септември) со натпреварите: Цедевита – ФМП и МЗТ Скопје Аеродром – Партизан.