Кошарка

Очекувана победа на ЦСКА против Галатасарај

Кошаркарите на ЦСКА Москва забележаа очекувана победа во дуелот против Галатасарај во воведниот натпревар од 25.коло на Евролигата.

CSKA - galatasaraj

На средбата одиграна попладнево во Москва, актуелниот европски шампион ЦСКА славеше троумф против Галатасарај со 85-67.

Покрај овој натпревра денеска на програмата се уште четири средби. Во тек се дуелите во Истаннул и Каунас, каде Фенербахче е домаќин на Басконија, односно Жалгирис игра против Панатинаикос. Вечерва се играат и дуелите Макаби – Армани Милано и Барселона – Уникс Казан.

Преостанатите три натпревраи од 25.коло во Евролигата ќе се играат утре, а двојките се: Анадолу Ефес – Бамберг, Олимпијакос – Дарушафака и Реал Мадрид – Црвена Ѕвезда.

Табела: ЦСКА Москва 19-6 (победи-порази), Реал Мадрид 18-6, Олимпијакос 17-7, Фенербахче 16-8, Панатинаикос 14-10, Црвена Звезда 14-10, Басконија 13-11, Анадолу Ефес 13-11, Дарушафака 12-12, Жалгирис 10-14, Барселона 9-15, Бамберг 8-16, Галатасарај 8-17, Макаби Тел Авив 8-16, Уникс 7-17, Армани Милано 7-17.