Кошарка

НБА лига: Нов „трипл-дабл“ за Харден

Играчот на Хјустон Џејмс харден одигра уште еден одличен натпревар и со заврши со 17.тиот „трипл-дабл“ сезонава.

Тој на дуелот против ЛА Лејкерс постигна 18 поени 11 скокови и 12 асистенции. Хјустон е третиот тим во НБА лигата што има обезбедено плеј оф по Голден Стејт и Сан Антонио сите три екипи од Запад.
Резултати на ноќеска одиграните дуели:

Вашингтон – Далас 107:112,

Индијана – Шарлот 98:77,

Бостон – Минесота 117:104,

Мајами – Њу Орлеанс 120:112,

Детроит – Јута 83:97,

Чикаго – Мемфис 91:97,

Хјустон – ЛА Лејкерс 139:100,

Сан Антонио – Портланд 106:110,

Феникс – Сакраменто 101:107,

ЛА Клиперс – Милвоки 96:97.