Кошарка

Месина: Пресуди доминацијата на Србите во скок играта

Селекторот на Италија, Еторе Месина причината за поразот од Србија во четвртфиналето на Европското првенство ја гледа во големата разлика во скокови што ја направи противникот.

Србија во победата од 83:67, забележа 44 скока, наспроти 19-те на Италија.

– Причината за поразот е послабиот наш ефект во скок играта. Србија има 44 скока, а ние само 19 години. Се мачевме во рекетот. Тие го користеа нашето оружје. Ги криевме нашите дефанзивни слабости, но не успеавме во тоа. Сепак имаме одлично лето зад нас. По многуте промени, многуте проблеми, дојдовме до најдобрите осум и игравме со многу срце и желба. Благодарност до играчите за напорите што ги вложија, истакна Месина.

За него средбата со Србија беше последна на клупата на италијанската репрезентација.