Кошарка

Комплетирани полуфиналните двојки во кошаркарскиот Еврокуп

Познати се четирите екипи кои ќе играат во полуфиналето на Еврокупот, односно второто по квалитет европско кошаркарско клупско натпреварување.

 

evrokup

Откако Уникаха на гости во Минхен го совлада Баерн со 74:69, а Валенсија пред своите симпатизери победи против Химки Москва со 92:76, во мајсторките од четвртфиналната рунда, познати се сите четири тима кои ќе играат во полуфиналето на Еврокупот.

Така, за место во финалето Валенсија ќе се бори против Хапоел од Ерусалим, додека Локомотив Кубан за противник ќе ја има екипата на Уникаха.

Полуфиналната серија се игра во два добиени натпевраи.

Првите средби ќе се играат на 14 март, реваншите на програмата се на 17-ти, додека евентуалните мајсторки ќе се играат на 22 март.