Кошарка

Карпош Соколи поразен на стартот од евро натпреварите

Македонскиот кошаркарски претставник тимот на Карпош Соколи загуби во првиот натпревар од Лигата на шампионите на ФИБА од естонскиот првак Калев Крамо со 87:79 (25:18; 17:21; 16:23 и 29:17). Карпош Соколи не ја искористи предноста на домашен терен.

Победникот беше решен во последната четвртина која екипата на Калев ја доби со 12 поена разлика и предноста на Карпош Соколи од крајот на третиот период (62:58) беше анулирана.

Во редовите на Калев четири играчи постигнаа двоцифрен број поени, а најефикасен беше Литванецот Мартинас Мазеика со 19 поени, а најпрецизен на натпреварот беше играчот на Карпош Соколи Тадеус Мек Фејден со 23 поени.

Реванш дуелот се игра за два дена во Талин.