Кошарка

18 часа дневно минува во келија, а осуден е на 12 години: Ѕверот од МЗТ гние во затвор во Перу (ФОТО)

Србинот Никола Радојичиќ, кој е поранешен кошаркар на македонските прволигаши Куманово и МЗТ Скопје, веќе извесно време е во затвор во Лима, Перу каде што ја извршува затворската казна поради шверц на дрога.

 

53edc351-40c4-4d14-914d-1dcd57e60dd4-nikolaradojicic-preview

Радојичиќ кој потекнува од школата на Црвена Ѕвезда пред две години беше фатен како шверцува капсули полни со кокаин во стомакот, а судот му изрекол затворска казна од дури 12 години.

Пријателот на Радојичиќ неодамна за српските медиуми изјави дека тој минува 18 часа дневно во келија, а воедно потенцира дека тој е единствениот Европеец меѓу луѓето кои издржуваат казни.

June22916_2

– Никола е 18 часа затворен во келија. Дозволено му е само шест часа да биде во дворот. Затворот има 3.700 затвореници од Јужна Америка, а тој е единствениот Европеец. Тој е дел од посебна група која има свој статус во затворот. Поради физичката издржливост го нарекуваат „ѕвер“, а неговиот живот не е загрозен. Поради фактот дека е од балканските простори, тој е многу почитуван, вели неговиот пријател.

Радојичиќ настапуваше за МЗТ во 2009 година, а потоа, во сезоната 2010/11 го носеше дресот на Куманово и во тимот издржа неколку месеци.

nikola-radojicic-1408059168-551337