Фудбал

ВИДЕО: Лаказет погоди на дебито за Арсенал

Најголемото појачување на Арсенал во последните неколку години, Александар Лаказет постигна гол на дебито за „топџиите“.

Французинот само 15 минути по влегувањето во игра од клупа обезбеди сигурна победа против Сиднеј со 2:0 на Алијанц Стадионот во Австралија.

Лаказет дојде на 5. куни за 53 милиони евра од Лион, што претставува клупски рекорд, а по се изгледа дека Венгер конечно погоди со појачувањето во нападот.