Фудбал

Со ждрепка извлечени судиите за стартот на пролетниот дел во ПМФЛ

Согласно договорот меѓу Фудбалската федерација на Македонија и домашните прволигаши, во пролетниот дел од шампионатот судиите на натпреварите од Првата македонска фудбалска лига ќе бидат извлекувани со ждрепка.

prva-liga

За првото пролетно коло денешната ждрепка во ФФМ одлучи за главен судија на дуелот меѓу Вардар и Шкупи да биде избран нашиот најдобар интернационалец Александар Ставрев. На дуелот меѓу Шкендија и Силекс делител на правдата ќе биде Стојанче Стојанов.

Пелагониското дерби меѓу Победа и Пелистер, ќе го суди Димитар Мечкаровски.

На дуелот меѓу Македонија ЃП и Работнички главен судија ќе биде Марјан Маркоски од Охрид, додека на мечот меѓу Брегалница и Ренова правдата ќе ја дели Дејан Јакимовски.

19 – то коло на програмата е во недела, а натпреварите се со почеток во 14ч.