Фудбал

Претседателот на Чапекоензе: Многу фудбалски клубови ни ветуваа, но по несреќата само еден европски клуб ни помогна!

Чапекоензе само неколку месеци по голема трагедија во која во авионска несреќа загина речиси целиот фудбалски тим реши да проговори кој клуб бил тука во најтешките моменти.

Barcelona and Real Madrid players move after observing a minute of silence to remember the victims of the Chapecoense football team before the Spanish league football match FC Barcelona vs Real Madrid CF at the Camp Nou stadium in Barcelona on December 3, 2016. / AFP / JOSEP LAGO        (Photo credit should read JOSEP LAGO/AFP/Getty Images)

Претседателот на Чапекоензе неодамна откри дека само еден европски клуб му ја дала целосната финансиска помош по трагичната несреќа во ноември минатата година во која загинаа 75 лица.

Тој искрено огровори и дека и покрај тоа што по несреќата многу од фудбалските тимови ветија дека ќе помогнат, претседателот на Чапекоензе Давид Де Нес искрено му се заблагодари само на Каталонскиот клуб.

-Само Барселона беше на наша страна уште во првите моменти по несреќата, тие ни нудат и финансиска помош за во август годинава кога сме поканети да играме за Гампер трофејот и се надеваме дека тоа ќе се оствари.