Фудбал

Олиќ се врати во репрезентацијата на Хрватска

Ивица Олиќ се врати во репрезентацијата на Хрватска, сега како дел од стручниот штаб.

Поранешниот репрезентативец во иднина ќе ја извршува функцијата помошник-тренер на новиот селектор Златко Далиќ.

– За мене е чест повторно да бидам дел од хрватскиот национален тим, иако и овој пат во поинаква улога. Верувам дека можам да помогнам да ја постигнеме целта, а тоа е пласман во финалето на Светското првенство во Русија, изјави поранешниот напаѓач.

Хрватска ќе игра против Грција во ноември во плеј-офот за пласман на Мундијалот 2018.

38-годишниот Олиќ како фудбалер тој запиша 104 натпревари и 20 гола за репрезентацијата на Хрватска со четири учества на Светските првенства и уште две европски првенства.