Фудбал

Конте: Шест екипи ќе се борат за трофејот во Премиер лигата

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте смета дека оваа сезона за шампионската титула во Англиското фудбалско првенство ќе се борат шест екипи.

– Не очекува многу неизвесна сезона во борбата за трофејот. Конкуренцијата е многу силна и ќе биде исклучително тешко да се заврши на првата позиција. Наши најголеми конкуренти за титулата ќе бидат Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед, тука е Тотенхем кој последниве години игра одлично и секако не треба да се заборават Арсенал и Ливерпул, истакна Конте.

Во Премиер лигата се одиграа шест кола. Водат Јунајтед и Сити со по 16 бода, Челзи е трет со 13, следуваат Тотенхем, Ливерпул и Вотфорд со по 11, бода, додека Арсенал со кого Конте ја завршува листата фаворити за тронот, е седми со 10 бодови.