Освежено 01:25:40
Петок, 18 Април 2014
Вести денес: 127

Португалскиот репрезентативец и член на Реал Мадрид Кристијано Роналдо го потврди своето присуство на доделувањето на наградата за најдобар фудбалер во 2013 година.

ronaldo-zlatnatopka-500

Роналдо беше лут на претседателот на ФИФА Сеп Блатер кој го имитираше и исмеваше на универзитетот „Оксфорд“ и поради тоа присуството на Португалецот на церемонијата за доделувањето на „Златната топка“ беше доведено во прашање.

Сепак, по победата над Селта со 3:0 во која Роналдо постигна два гола, тој синоќа на новинарите им изјави дека ќе оди на свечената церемонија кога ќе се прогласуваат најдобрите.

Светската фудбалска асоцијација – ФИФА на 13 јануари во Цирих (Швајцарија) ќе ја додели „Златната топка“ на најдобриот фудбалер во 2013 година.

Роналдо е прв фаворит за оваа награда пред Лионел Меси кој го доби ова признание во четирите претходни години. Во најтесниот избор влегува и Френк Рибери од Баерн Минхен.

vlado-janevski-300x250
asseco-see-300x250
caffetin-menstrual-300x250-mk

Избор на уредникот

Започна изградбата германската фабрика „Marquardt GmbH” во Велес

News image

Денес започнаа градежните работи за изградба на фабриката на германската компанија „Ma...

ФОТО: Новиот парк за деца со посебни потреби во Ѓорче, вистинска среќа за малиот Јане

News image

Петгодишниот Јане Велковски сега има место каде да се лула и да игра кошарка иако е во...

Филип- Македонецот со челична волја чиј сон се исполнува

News image

Филип Михајловски ги сплоти хуманите луѓе во Македонија. Со право ќе го наречеме херој...

  • 24 часа
  • 7 дена
  • 30 дена