Познати

Принцот Хари ја прекрши кралската традиција поради љубов

Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл,, со што ја прекрши повеќедецениската кралска традиција, објавија лондонските медиуми.

 

Имено, според традицијата во британското кралско семејство, веридба е можна дури по две години љубовна врска.

Меѓутоа, како што наведуваат медиумите, 32-годишниот Хари решил да го прекрши правилото и „пред време“ да ја запроси 36-годишната Меган поради две причини – големата љубов кон неа, но и желбата неговиот дедо, принцот Филип и него да го види пред олтарот.

Хари ја „побара раката“ на Меган за време на нивниот неодамнешен одмор во африканската држава Боцвана, но наместо прстен, актерката доби нараквица.

Вереничкиот прстен, вреден 100.000 фунти, изработен од накитот на мајката на Хари, покојната принцеза Дајана, Меган ќе го добие „нешто подоцна“, откако веридбата официјално ќе ја одобри кралицата Елизабета.

Според неофицијални извори, се очекува веридбата официјално да биде објавена во текот на септември, бидејќи идните младенци веќе добиле благослов од кралицата.