Познати

Познатата австралиска манекенка ги охрабри жените: “Половата дискриминација треба да престане”

Половата дискриминација е сè поголем проблем денес во светот. Тоа е темата за која моментално најмногу се дискутира, а со овој предмет се позанимавала и австралиската манекенка Имоџен Ентони, која на жените, мажите и мајките им даде различни совети.

Контроверзната манекенка и дизајнерка, Имоџен Ентони во својата објава на Инстаграм ги охрабри жените да ги покажуваат своите гради и да ги запалат нивните градници.

Pour some sugar on me…

A post shared by ⚡️IℳO₲E№ ⚥ AN₮HʘNϔ⚡️ (@imogen_anthony) on

“Престанете да им зборувате на жените дека не треба да си го ценат своето тело само поради тоа што сакаат да ги покажат градите. Тоа не е чувство, ниту само визуелна естетика”, напишала таја.

Таа истакнала дека мажите тоа не го разбираат, бидејќи тие никогаш не морале да носат градници, да се покриваат со гардероба или да се грижат доколку горниот костим за капење им се помрдне на плажа.

The female body is an incredible thing. What would we all be doing without it? Stagnant, in some male’s undercarriage. By @elvisdifazio | #AustralianBeauty

A post shared by ⚡️IℳO₲E№ ⚥ AN₮HʘNϔ⚡️ (@imogen_anthony) on

Имоџен ги повика сите мајки да ги едуцираат своите млади синови за еднаквоста со цел да престанат овие сексистички ставови за женското тело.

“Навистина е потребно и важно да ги едуцираме младите момчиња да им се воодушевуваат на жените, дека машките и женските гради се практично исти, така што жената не треба да биде понижена”.

✨ ᶙr ᶆy bᶙttᶒrᶂly ✨ .. Nails by @missbettyrose .. #BurningMan #BlackRockCity #BurnerGirls #OnTour

A post shared by ⚡️IℳO₲E№ ⚥ AN₮HʘNϔ⚡️ (@imogen_anthony) on