Филм

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди

Филмот „Ла Ла Ленд“ е прогласен за најдобар филм на годинешното доделување на наградите на Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), коешто се одржа сношти во лондонски Ројал Алберт Хол“.

Музичкиот спектакл беше апсолутен победник на вечерта со вкупно пет награди од 11 номинации. Демиен Шазел ја доби статуетката за најдобар режисер, а Ема Стоун – за најдобра женска главна улога. Филмот победи и во категориите музика и кинематографија.

Наградите БАФТА се британскиот еквивалент на доделувањето на „Оскарите“, кое традиционално следува две седмици подоцна. Филмаџите често ги оценуваат БАФТА наградите како предвесник за тоа кој ќе добие и „Оскарот”.

Наградата за најдобра машка главна улога отиде кај Кејси Афлек за филмот „Манчестер покрај море”. Критичарите сметаат дека оваа драма конечно му овозможи на глумецот најпосле да излезе од сенката на својот далеку попознат постар брат на Бен Афлек.

БАФТА статуетките за најдобри споредни улоги ги добија британскиот глумец Дев Пател за филмот „Лав”, и Афроамериканката Виола Дејвис – за „Оградa”.

Филмoт „Jaс, Даниел Блејк” во режија на 80 годишниот Кен Лоуч е прогласен за најдобар британски филм.

На крајот на свеченоста принцот Вилијам, кој е и претседател на академијата БАФТА, му ја врачи наградата за животно дело на 90-годишниот американски комичар, музичар и текстописец Мел Брукс.