Филм

Комплетирана првата бундеслигашка рунда

Со натпреварот во Менхенгладбах меѓу домашната Борусија и Келн кој заврши со победа на домаќините беше заокружено 1.коло од германската Бундеслига.

На првиот денешен дуел одигран меѓу Фрајбург – Ајнтрахт Франкфурт немаше победник ниту посигнат гол.
Постигнати резултати:

Хамбургер – Аугсбург 1:0,

Херта – Штутгарт 2:0,

Хофенхајм – Вердер 1:0,

Мајнц – Хановер 0:1,

Волфсбург – Борусија Дортмунд 0:3,

Шалке – Лајпциг 2:0,

Фрајбург – Франкфурт 0:0,

Борусија Менхенгладбах – Келн 1:0.

Баерн Минхен – Баер Леверкузен со 3:1