Филм

ГО НАДМИНА ТИТАНИК: Ова е филмот со 14 номинации за Оскар (ВИДЕО)

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ доби 14 номинации за наградата Оскар и го изедначи рекордот на „Титаник“ од 1997 и „Се за Ева“ од 1950 година.

 

Lalala

На 89. доделување на оскарите, во категоријата најдобар филм за златната статуетка ќе се борат „Arrival“, „Fences“, „Hell“, „Hidden Figures“, „La La Land“, „Manchester by the Sea“, „Lion“ и „Moonlight“.

За најдобар режисер номинирани се Денис Вилено, Мел Гибсон, Дамијен Шазел, Кенет Лонерган и Бери Џенкинс.

За најдобра женска улога се натпреваруваат Изабел Хуперт, Рут Нега, Натали Портман, Ема Стоун и Мерил Стрип.

За најдобра женска споредна улога се номинирани: Виола Дејвис, Наоми Херис, Никол Кидман, Октавија Спенсер и Мишел Вилијамс.

Во категоријата најдобра машка улога ќе се натпреваруваат Кејси Афлек, Ендрју Гарфил, Рајан Гослин, Дензел Вашингтон и Виго Мортенсен.

За најдобра машка споредна улога Оскар имаат шанса да добијат Џеф Бриџис, Махершала Али, Дев Пател, Лукас Хеџс и Мајкл Шенон.

Меѓу другите, Ла Ла ленд доби номинација и за најдобро оригинално сценарио.