Филм

Челзи го доби лондонското дерби со Тотенхем

Актуелниот првак Челзи го победи Тотенхем во вториот денешен дуел им претпоследен од второто премиерлигашко коло. Дербито на Лондон го одлучи Микел Алонсо кој ги постигна двата погодока за „сините“. Батшуаи (автогол) погоди во 83.минута за изедначување во тој момент.

Резултати на досега завршените натпревари од 2.коло во Премиер лигата:

Манчестер Јунајтед – Свонси 4:0,
Борнмут – Вотфорд 0:2,
Барнли – ВБА 0:1,
Лестер – Брајтон 2:0,
Ливерпул – Кристал Палас 1:0,
Саутемптон – Вест Хем 3:2,
Стоук – Арсенал 1:0,
Хадерсфилд – Њукасл 1:0 и
Тотенхем – Челзи 1:2.

Колото ќе се комплетира в понеделник со дуелот Манчестер Сити – Евертон.

Табела: Манчестер Јунајтед 6 бодови, Хадерсфилд 6, ВБА 6, Вотфорд 4, Ливерпул 4, Саутемптон 4,….