Вести

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Невремето се сели кон Србија и Македонија? (ФОТО)

Додека во Хрватска повторно се вклучи црвениот метео аларм поради големите количини на наврнат дожд и додека невремето се сели кон Србија во Словенија веќе падна снег.

 

Метеоролозите во Словенија за денес најавија обилни врнежи на дожд,  додека пак за на планините најавија снег. Тоа и се случи денеска на планините повисоки од 1500 метри веќе има снег.

Снежната покривка е најавено да достигне висина од 20 сантиметри, а ова не е прв пат да заврне снег во оваа сезона и на повисоките планини во Словенија претходно имаше дури два пати снег.

Освен ова за наредните денови е најавен и пад на температурите, силен дожд и ветер, додека од петок се најавен температурен шок.

Македонските метеролози за утре и задутре најавуваат зголемена облачност со појава на повремен дожд, но дали снегот ќе пристигне и кај нас останува да видиме.