Вести

Јакимовски: Полицијата и криминалците се заедно, ОЈО да ги казни напаѓачите!

По синоќешниот напад пред седиштето на ГРОМ во Скопје, лидерот на партијата и досегашен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, јавно го повика Основното јавно обвинителство да ги казни напаѓачите.

-Јавно го повикувам ОЈО да постапи, нели фрлавте бомби по фасади, нели бевте спремни да гинете за правната држава, рече тој на прес-конференција во Скопје.

Јакимовски ги наведе казните предвидени во Кривичниот законик член 386 – од 3 месеци до 3 години за груба навреда, а бидејќи, според него, Сеад Рахиќ носел нож, по член 133 од законот е предвидена затворска казна од 6 месеци или парична казна.

-Тоа што полицијата не презела мерки синоќа само покажува дека полицијата и криминалците се заедно, односно СДСМ и неговиот ментор е таков во целиот свет, па и во Македонија ја спроведуваат истата политика. Како ќе им дадете живот на овие граѓани што синоќа беа во штабот, претежно госпоѓи и госпоѓици, рече Јакимовски.

Тој потсети дека уште во 21:30 часот, по преброени 48 проценти од гласовите, излегол и го признал поразот и му го честитал изборот на новиот градоначалник на општина Карпош.

-Политичарите треба да се носат и со победата и со поразот, додаде Јакимовски.

Тој рече дека разликата во гласовите на овие локални избори била над 7.500 гласови, но потсети дека во 2013 година тој го победил СДСМ со 11.194 гласови разлика. И тогаш, рече Јакимовски, го навредувале него и неговите деца, му пишувале недолични работи, му палеле свеќа и му порачувале „почивај во мир“, го нарекувале „четник“, „Шешељ“, но тој не пратил никого да ги тепа, како што нему му пратиле синоќа. Напаѓачите ги нарече „луѓе од подземјето, хулигани од кои СДСМ не се оградило и не го осудило настанот“.