среда, 17. јануари 2018. Вести денес: 121
home Македонија

Сообраќајот по влажни коловози

Team Macedonia during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round - Group C - Germany vs Fyr Macedonia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 17.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка и Стража кој не се задржува на коловозот.

Интензитетот на сообраќајот надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците е можна појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.