Хроника

Тетовка повредена од заталкан куршум

Шеесетгодишна жителка на тетовското село Сараќино вчера околу 16:00 часот е погодена од заталкан куршум, по што е пренесена во Клинички Центар-Тетово со прострелна рана во десно рамо.

Како што инфомира МВР, вчера околу 16:00 часот додека П.З. (60) работела во дворот на Т.И. (50) во село Сараќино, заедно со неговата мајка, во еден момент почувствувала болка во десното рамо, без претходно да слушне истрели од огнено оружје.

На повредената и е укажана лекарска помош и проектилот од огнено оружје кој е изваден од страна на докторот, е обезбеден за вештачење. Увид извршила екипа од СВР-Тетово и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.