Хроника

МВР со детали за грозоморното убиство во Прилеп

Седумдесет и деветгодишната К.М. од Прилеп синоќа била убиена во својот дом од нејзиниот внук, 30-годишниот М.М., соопшти Министерството за внатрешни работи.

policija

Тој околу 23 часот најпрво се обидел да ја задуши со перница во нејзината спална соба во куќа на ул. „Борка Медаро“. Таа се разбудила, почнала да дава отпор и успеала за момент да го оттргне од себе.

Потоа М.М. извадил метален боксирач и неколку пати ја удрил во пределот на главата, по што таа починала. По еден час од настанот М.М. сам се пријавил во Полициската станица Прилеп. Итната медицинска помош констатирала смрт, а увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител и екипа од прилепската полиција.

М.М. е задржан во полициската станица и се преземаат мерки за целосно расчистување и документирање на случајот.