Занимливости

Тие се најмлади милијардерки: Преубавите сестри Александра и Катарина имаат империја вредна 2,4 милијарди евра (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Рекорден број милијардери помлади од 40 години оваа година се појавија на листата на магазинот Форбс.

Дури 56 млади луѓе со огромна количина на пари се појави на светската листа на милијардери за 2017 година.

Триесет млади милијардери на светот се претприемачи, од кои една е жена. 23-ца парите ги заработиле преку технологијата, а седум преку здравството.

Посебно внимание привлекоа две сестри.

Иако сите се многу богати, она што ги разликува е начинот на кои дошле до своите пари и како ги ценат денес.

Најмладата милијардерка на светот веќе втора година по ред е 20 годишната Александра Андерсен.

Таа и нејзината 21 годишна сестра Катарина Андерсен на листата дојдоа, откако нивниот татко им ја предаде контролата над семејната компанија.

Секоја од нив има богатство од 1,2 милијарди долари.

Александра Андерсен

Александра Андерсен е родена на 23 јули 1996 и е наследничка со потекло од Норвешка.

Ова ќерка на индустријалец Јохан Андерсен Јуниор, сопственик на Ферд АС, кој во 2007 година бизнисот го предаде на нејзе и нејзината сестра Катарина, тие две сега имаат по 42,2 удел во компанијата.

Always running late, so showed up to the birthday party with wet hair, as usual #happybirthdaybrother

A post shared by Alexandra (@alexandraandresen) on

-Чувствувам голема одговорност. Сметам дека од една страна не сум заслужила, додека од друга страна сакам да ја унапредам компанија и да ја направам уште подобро. Да се најде начин да се врати она што сте го добиле е доста тешко, вели таа.

Катарина и Александра се најдоа на листата затоа што имаа повеќе од 17 години и имаат обврска да го објавуваат нивниот данок, што значи дека нивното приватно богатство стана јавно.

Иако има огромно богатство, оваа девојка најмногу време поминува со своите коњи дома, каде професионално се занимава со јавање.

Во текот на тинејџерските денови возела само половен автомобил, затоа што така ја советувала нејзината мајка. Исто така е позната по тоа што го штедела својот џепарлак.

Donkey Girl 🔥

A post shared by Alexandra (@alexandraandresen) on

Norwegian Team Champions 2017! 💪🏼❤️😁

A post shared by Alexandra (@alexandraandresen) on

🍄

A post shared by Alexandra (@alexandraandresen) on

Always running late, so showed up to the birthday party with wet hair, as usual #happybirthdaybrother

A post shared by Alexandra (@alexandraandresen) on

Катарина Андерсен

Катарина Андерсен родена е на 21 мај 1995 година во Норвешка.

Ќерка е на познатиот индустријалец Јохан Андерсон. Заедно со својата сестра ја управува семејната фирма.

Во средината на ноември 2017 година морала да плати казна од 30.400 долари поради возење во пијана состојба.

Тестот покажал дека има три пати повеќе алкохол од она што е дозволено.

🐯 & 🐻

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

Во Норвешка казната се одредува според примањата кои лицето ги има, така што младата наследничка можеше да помине многу полошо.

Да и го гледаа целиот имот би морала да плати 4,9 милиони долари. Возачката дозвола и е одземена во наредните 13 месеци.

Big ass hair 💋

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

Loved this braid @eco.cult 🌿

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

Love my London prep🍸 Hair: @eco.cult Lashes @beautyhouseoslo @astriraaket 💁🏼

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

tb to The ELLE party and a different kind of look.

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

Blondie

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on

Mamma kaller meg 🐱kath

A post shared by Katharina G. Andresen (@kgandresen) on