Занимливости

ИЗГУБЕН РАЈ: Овие 10 чуда на природата се засекогаш загубени и тоа поради климатските промени (ФОТО+ВИДЕО)

Една од работите кои најмногу ги шокира луѓе кај климатските промени, земјотресите, вулканите е дека го рушат мислењето дека светот околу него е стабилен и непроменлив. Климатските промени, како најголема опасноста по животот на Земјата, па така и по човекот, покажува дек светот е ранлив и на штетното делување на човекот. А дека и секако е променлив, освен геолошките процеси кои се мерат милиони години, покажуваат и овие 10 примери на природни чуда кои ги паметиме, но за жал повеќе ги нема.

 

1.Плажата Каиму на Хаваите

Популарната плажа со црн песок постои само уште во сеќавањето и на снимките, откако на почетокот на 20 век спориот тек на лавата од вулкано збриша 150 домови на жителите, а ја збриша и самата плажа.

2.Соломонските острови

Климатските промени, како последица на глобалното затоплување на Земјата, значат растопување на ледените делови, а тоа значи и растопување на ниското копно. Минатата година исчезнаа пет острови од архипелагот на Соломонските острови. На коцка се и цели нации, како Малдиви и Тувалу пред сите.

3. Плажата Легзира во Мароко

Лаковите на црвените карпи со децении ги воодушевуваа туристите се додека пред точно две години еден од двата не се сруши.

4.Ледениот гребен Ларсен Ц (Антарктик)

Повторно на дело се климатските промени. Она што до пред само 20 или 30 години се сметаше „вечен мраз“, сега се одмрзнува. Сместен на Антактичкиот полуостров денес е се помало и помало.

5.Азурниот прозор (Малта)

Илјадници години му требаа на морето да пробуши фасцинантен лак во брегот на Малта. За тоа истото оваа година во март и се сруши.

6.Тунел дрво (Калифорнија)

Илјада години постеше дрвото низ кое поминуваше знаменитата патека која ја направиле луѓето во 19 век. Олујата од јануари ова дрво не ја издржа.

7.Дрвото во Тенере (Нигер)

Долг низ на години дрвото беше дефинитивен рекордер како најизолирано дрво на светот. Првото следно растеше на околу 400 километри подалеку. Тајната била во тоа што дрвото единствено преживеало од групата дрва кој во тоа подрачје на Сахара одамна растеле. И додека поради ширењетона Сахара сите останатите се сушешел, овој корен достигнал до вода на 36 метри под земја и така преживеало. Се до 1973 година, кога го сруши пијан возач од Либија.

8.Карпата Мукуроб (Намибија)

Нејзиното име во превод значело „Божји прст“. Се срушила на 4 декември 1988 година.

9.Националниот парк на 12-те Апостоли (Австралија)

Од тие карпи денеска има осум, а последната страдала поради удар на бран во 2005 година. И тоа пред очите на туристите.

10.Старецот на планината (Њу Хемпшир-САД)

Карпа која потсетува на профил на човеково лице, не постои уште од мај 2003 година