Храна и пијалаци

Делува веднаш – овој природен лек против кашлица мора да го направите

Со помош на овој сируп веднаш ќе ја запрете кашлицата и на своето тело ќе му ја вратите енергијата, која секогаш му недостига, особено во овој период од годината.

За подготовка на овој рецепт ви се потребни следниве намирници.

Состојки:

-6 листови од ловор

-2,5 децилитри вода

-6 лажици шеќер

-1 лимон

Во сад сварете ја водата. Додавајте ловоров лист и поклопете десетина минути. Откако ќе ги извадите листовите, течноста сипете ја во сад во кој ќе го подготвите сирупот. Во смесата ставете го шеќерот и исцедете цел лимон. Откако сѐ добро ќе измешате почекајте шеќерот да се стопи. Земајте по една лажица од овој сируп неколку пати дневно. Првиот ден може да консумирате по една лажица секогаш кога ќе се јави кашлицата.

Напомена: Овој сируп може да се чува во фрижидер неколу дена. Може да го користите и топол и ладен.