Македонија

Вести

Цветановски: Договорот за добрососедство со Бугарија и Законот за употреба на јазиците се на штета на сите граѓани на Македонија

Гостин во емисијата „Без Ракавици“ со Драко Јаневски беше научниот советник, професор д-р Гоце Цветановски и професор д-р по историја...
Вести

Димовски: Законот за двојазичност кој е донесен на сила е штетен, апелирам до Иванов да не го потпише Указот

Многу пати низ дискусиите во Собрание кажав, но еве и да повторам: Законот за употреба на јазиците (Закон за двојазичност) е штетен, дезинтегрирачки,...
Вести

„Досие“: Администрацијата во Кривичен во хаос, сомнежи за местење предмети, претседателот на ракомет во Загреб

Хасот во Основниот суд 1 во Скопје по новиот распоред на судии и масовното прераспоредување на судската администрација продолжува ,...
Вести

Србов: Со штетниот договор Македонија се обврзува на нелогични и потценувачки отстапки, а Бугарија нема никакви обврски

ВМРО-ДПМНЕ смета дека односите со соседна Бугарија треба да се унапредуваат и продлабочуваат на секое поле. Овие односи треба да се...
Вести

Мисајловски: СДСМ не се залага за европски принципи, граѓаните се разочарани од нивните катастрофални политики

Гледаме дека секој ден националните интереси се продаваат, за жал ова што го кажувате се факти на еден прогон, на една хунта која ја има...