Освежено 08:40:16
Понеделник, 22 Декември 2014
Вести денес: 10
News image

Новини за државниот испит изнесени на отворената седница

  Пред воведување на државен испит на високообразованите установи во Македонија, прво ќе биде воведен пробен државен испит, одно...

  • 0
  • 1
  • 2
News image

Тодоров: Прилеп и Битола ќе добијат реконструирани болници, Куманово нов Ургентен центар

Реконструкција на болниците во Прилеп и Битола, изградба на нов Ургентен центар во Куманово, како и набавка на нова медицинска опрема, најави министерот за здравство Никола Тодоров на денешната отворена владина седница. Вкупната инвестиција е вредна 210 милиони ...

News image

Нова инвестиција со 2.500 вработувања најавена на отворената владина седница

Американска компанија со главно седиште во Минхен во Германија е заинтересирана за инвестиција во Македонија. Од компанијата неколку пати ја посетија нашата земја и избираа помеѓу неколку локации, но фаворит остана регионот во северо-западна Македонија.

News image

Јолевски: Следната година ќе бидат вработени нови 250 професионални војници

  За професионалните војници кои поради возраста го изгубиле својот статус се спроведуваат два проекти за нивно вработување. Се работи за 59 лица кои се повикани да склучат договор, 52 од нив веќе потпишле, двајца не пројавиле желба и 5 лица се уште го пот...

News image

Годишно собрание на Горанското друштво во РМ

Горанското друштво во Република Македонија денеска ќе го одржи четвртото годишно собрание. 

News image

„Распеана турлитава“, претстава за поттикнување здрави навики кај децата

Во театарот Комедија денеска премиерно ќе биде изведена претставата „Распеана турлитава“, наменета за најмладата публика ...

News image

Меморандум за соработка меѓу Правниот факултет во Штип и Академијата за судии

Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип и Академијата за судии и јавни обвинители денеска во Штип ќе потпи...

News image

Нема расен мотив зад убиството на Флорида

Како што пренесе ТАСС, синоќешното убиство на полицаецот во Флорида не било мотивирано од расна одмазда и не е поврзано с...

News image

Трагедија во Црна Гора

Во црногорското село Велика Горана, во близина на Бар, се случила незапамтена трагедија. Аџија Никезиќ (80) со ловечка пушк...

News image

Кери предупреди на климатска трагедија

  Земјите во развој мораат да ја намалат емисијата на гасови со ефектот на стаклена градина, дури и ако сметат дека т...

News image

Започна Кампањата за промоција на правата на потрошувачите

Во трговскиот центар Скопје Сити Мол, под мотото „Сите сме потрошувачи” денеска започна кампањата за промоција на правата н...

News image

ФОТО: Прилеп се поднови, пуштено 35-то повеќенаменско игралиште од проектот

Во прилепската гимназија „Мирче Ацев", вчера свечено беше пуштено во употреба повеќенаменското игралиште- проект на Агенциј...

News image

ФОТО: Општина Кисела Вода заблеска во новогодишен сјај

Општина Кисела Вода заблеска во новогодишен сјај. Украсени се поголемите улици, сообраќајниците, со новогодишни реквизити с...

News image

Уште еден пехар за Кире Лазаров

Кире Лазаров со Барселона го освои АСОБАЛ Купот откако во финалето го совлада Гранољерс со 37:26.

News image

Чех: Овој тим на Челзи може многу

  Голманот на Челзи, Петр Чех, рече дека овој тим на „сините“ има потенцијал да биде најдобар во историјата на клубот...

News image

ФОТО: Влатко Гроздановски го ожени Марио Ѓуровски

Актуелниот фудбалер на Вардар, Влатко Грозданоски беше гостин на свадбата на поранешниот македонски репрезентативец Марио Ѓ...

skopje-city-tower

News image

Замина „Бумбарот“ од крајот на градот

  Васил Шишков во телевизискиот етер веројатно најмногу ќе остане запаметен по улогата во урбаната ТВ серија од почет...

News image

Потресен статус на Тони Михајловски по смртта на Шишков

Фејсбук статус на актерот Тони Михајловски по смртта на Васил Шишков...

News image

Колегите се простуваат од Шишков: Почивај во мир драг пријателе

Веста за ненадејната смрт на 44-годишниот актер Васил Шишков ја објавија актери и режисери на своите профили на социјалните...

Спонзорирани линкови

bilna-apteka-alkaloid-2